Wciąż postępujące zmiany klimatyczne spowodowane głównie działalnością człowieka spowodowały, że w ostatnich latach bardzo dużo zmienia się w kontekście energetyki. Coraz więcej krajów stawia na dużo bardziej zróżnicowaną politykę energetyczną, mając na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu, które to mogą być bardzo groźne dla przyszłości naszej planety. Na dodatek, zasoby paliw kopalnych z roku na rok się kurczą, dlatego też coraz mocniej inwestuje się w różnego rodzaju odnawialne źródła energii. W tym wszystkim warto więc zastanowić się, czym tak w zasadzie jest miks energetyczny oraz jaki powinien być. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam zastanawiać się nad tym, jak powinna wyglądać przyszłość energetyczna na świecie i w jaki sposób powinna się ona kształtować. Sam miks energetyczny to nic innego jak po prostu pewna struktura produkcji, ale również konsumpcji energii w powiązaniu ze sposobami wytwarzania tejże energii.
W miksie energetycznym określamy pewne źródła energii oraz technologie związane z jej wytwarzaniem. W tej chwili energię elektryczną wytwarza się przede wszystkim w:
- elektrowniach węglowych,
- elektrowniach gazowych,
- elektrowniach atomowych,
- elektrowniach wiatrowych,
- elektrowniach wodnych,
- elektrowniach słonecznych.
Udział poszczególnych elektrowni w miksie energetycznym różni się w zależności od danego kraju oraz jego infrastruktury oraz inwestycji. W przypadku Polski nadal największy procent energii elektrycznej wytwarzany jest w elektrowniach węglowych, od czego jednak coraz częściej odchodzi się na rzecz odnawialnych źródeł energii. To z tego powodu w ostatnich latach bardziej popularne stały się między innymi elektrownie słoneczne, które to wykorzystują energią słońca.
Co powinno znaleźć się w miksie energetycznym?
Zmiany klimatyczne są tylko jednym z wielu pretekstów do coraz poważniejszych rozmów i dyskusji odnośnie przyszłego miksu energetycznego.
Chodzi tutaj o wypracowanie takich rozwiązań i wykorzystanie takich technologii, które będą w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie odbiorców energii. Jednocześnie, bardzo ważne są również aspekty ekonomiczne oraz ekologiczne, jak również kwestia bezpieczeństwa. Wszystko to sprawia, że miks energetyczny to dość skomplikowana kwestia, natomiast w ostatnich latach coraz głośniej mówi się o tym, by coraz większą część tego miksu stanowiły jednak odnawialne źródła energii. Chodzi tutaj przede wszystkim o taki źródła energii jak wiatr czy słońce. Tego typu źródła energii pierwotnej są niezwykle cenne, dlatego też nic dziwnego, że powstaje coraz więcej inwestycji związanych z elektrowniami słonecznymi czy fotowoltaiką. Warto przy tym pamiętać, że wykorzystywanie takich odnawialnych źródeł w żadnym wypadku nie jest związane z długotrwałym deficytem, co jest jednym z największych plusów tego typu elektrowni.
Bardzo istotne jest jednak to, by zastosowanie nowych technologii było także opłacalne, gdyż dopiero wtedy odnawialne źródła energii rzeczywiście będą mogą stanowić podstawę miksu energetycznego.