medi media Postęp

Dom energooszczędny – czyli jaki?

kancelaria adwokacka rozwody katowice kredyty oddłużeniowe

Coraz więcej osób zwraca uwagę na aspekt energetyczny podczas projektowania swojego wymarzonego domu. Dzieje się tak, gdyż może to przynieść bardzo duże korzyści zarówno dla nas samych, jak i dla środowiska. Oczywiście wymaga to większych nakładów finansowych, choć bardzo często zastosowanie konkretnych rozwiązań okazuje się być po czasie bardzo opłacalne. Skoro więc budowanie domów energooszczędnych to inwestycja, która ma szansę się zwrócić, to idea ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Oczywiście największym plusem z budowy tego typu domów są mniejsze utraty ciepła, a co za tym idzie mniejsze rachunki, ale to nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć kwestie energetyczne podczas budowy swoich wymarzonych czterech ścian.

Warto to zrobić także z ekologicznego punktu widzenia, szczególnie że przy projektowaniu domu możemy dziś wykorzystać odnawialne źródła energii takie jak energia słoneczna czy energia wiatru. Zanim jednak do tego przejdziemy, dobrze jest uświadomić sobie, jak dużo czynników może wpływać na poziom utraty ciepła w naszym mieszkaniu. By te straty zminimalizować, już przy projektowaniu naszych nowych czterech ścian należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • wielkość i kształt budynku,
  • układ pomieszczeń,
  • liczba okien,
  • przeszklenia,
  • usytuowanie względem stron świata,
  • piętra.

Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że dom energooszczędny to taki dom, z którego ciepło nie ucieka – często dlatego, że po prostu nie ma którędy. Istotne są też oczywiście m.

in. wentylacja czy odpowiednia izolacja termiczna domu. Przy tym wszystkim warto pamiętać jednak również o tym, że na mniejsze rachunki za energię możemy mieć wpływ także my sami. W jaki sposób? Poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań architektonicznych, ale też za sprawą wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Na jakie odnawialne źródła energii warto stawiać?

Wśród najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (jak słońce czy wiatr) z pewnością znajdują się panele słoneczne czy farmy wiatrowe.

W szczególności fotowoltaika zyskuje w ostatnich latach spore grono zwolenników. Energię słoneczną pozyskaną przez panele można bowiem wykorzystać na różne sposoby: zarówno do podgrzania wody użytkowej, jak i do wytworzenia energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne pojawiają się na coraz większej liczbie budynków i stają się jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że stworzenie domu energooszczędnego jest trudnym wyzwaniem i wymaga od nas właściwego podejścia oraz zastosowania różnego rodzaju rozwiązań. Kluczowy okazuje się więc projekt domu, gdyż to już na tym etapie powinniśmy zaplanować wszystko tak, by dom rzeczywiście był z gatunku tych niskoenergetycznych.

W przeciwnym razie może ciężko być nam osiągnąć sukces, tym bardziej że ewentualne modyfikacje domu mające na celu lepsze przystosowanie go pod kątem energetycznym często bywają drogimi inwestycjami.