Nie da się ukryć, że aspekt energetyczny jest bardzo ważny przy projektowaniu domu. Coraz więcej osób zwraca na to uwagę, zresztą nie tylko ze względu na możliwe oszczędności wynikające z różnego rodzaju rozwiązań, ale również ze względu na kwestie ekologiczne. Popularne są więc domy energooszczędne bądź domy niskoenergetyczne, jak również zastosowanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych. Wszystko to sprawia, że lokatorzy są w stanie zmniejszyć swoje rachunki, ale również zadbać o lepsze środowisko, na przykład jeśli korzystają z energii słonecznej. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można zadbać o aspekt energetyczny i czym charakteryzuje się energooszczędny dom – tym bardziej, że budowa domu to zawsze skomplikowany proces.
Sporo osób decyduje się na domy energooszczędne z powodu możliwych oszczędności. Domy niskoenergetyczne charakteryzują się bowiem bardzo niską utratą ciepła. Co ma na to wpływ? Wiele różnych czynników, począwszy od kształtu naszego domu, powierzchni budynku czy wreszcie zastosowanych materiałów. Chodzi jednak przede wszystkim o to, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła – w związku z tym budynek nie może być przesadnie duży, a do tego należy wyeliminować wszystkie te miejsca, w których ciepło może uciekać. Najczęściej domy energooszczędne to więc budynku o prostokątnym planie, a kolejne cechy charakterystyczne to jednospadowy dach oraz brak wykuszy czy lukarn.
Istotną sprawą są również przeszklenia, których powinno być po prostu jak najmniej.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Sama budowa domu to jedna sprawa – trzeba oczywiście zadbać o właściwe materiały budowlane, odpowiednią izolację termiczną budynku czy wreszcie o dobrą wentylację. Drugą kwestią jest zastosowanie różnego rodzaju rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii. W ten sposób jesteśmy bowiem w stanie zapewnić sobie na przykład ciepłą wodę albo energię elektryczną, a co za tym idzie w znaczący sposób zmniejszyć rachunki. Odnawialne źródła energii to również wiele ekologicznych korzyści, dlatego też nic dziwnego, że z roku na rok temat ten staje się coraz bardziej popularny i zyskuje coraz większe zainteresowanie.
W perspektywie kolejnych lat to odnawialne źródła energii mają bowiem stanowić podstawę naszego miksu energetycznego. Popularnym sposobem jest więc wykorzystanie energii słonecznej poprzez panele słoneczne. Z roku na rok rozwija się fotowoltaika – dzięki instalacjom fotowoltaicznym jesteśmy w stanie korzystać z prądu niemal za darmo. Chętnie korzysta się również na przykład z pompy ciepła, która nie wytwarza spalin, a jest bardzo opłacalna, jeśli chodzi o ogrzewanie. Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć również energię geotermalną czy wiatru.
Pamiętajmy przy tym, że wykorzystywanie tego typu źródeł to nie tylko redukcja gazów cieplarnianych, ale też różnego rodzaju zanieczyszczeń, które im współtowarzyszą. To więc nie tylko sposób na wydajne ogrzewanie czy pozyskiwanie prądu, lecz także dobra inwestycja i bardzo ekologiczne rozwiązanie.