medi media Postęp

Jaki powinien być miks energetyczny?

usługi podnośnikiem koszowym poznań https://www.malkowski.pl/pl/marc-r-dwuskrzydlowe-1

Nie da się ukryć, że to człowiek przyczynia się do coraz bardziej postępujących zmian klimatu. W związku z tym w kolejnych latach powinniśmy starać się, by to odnawialne źródła energii stały się priorytetem, jeśli chodzi o politykę klimatyczno-energetyczną oraz szeroko pojęty miks energetyczny. Jednym z głównych powodów jest to, że zasoby paliw kopalnych po prostu się kurczą. Wydaje się, że coraz mniej energii będzie się uzyskiwało z węgla, tym bardziej, że jest to również bardzo uciążliwe dla środowiska. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby w odpowiedni sposób zadbać o klimat, zanim będzie za późno – z tego też powodu to właśnie odnawialne źródła energii (jako ekologiczne rozwiązanie) jawią się jako jeden z najważniejszych składników miksu energetycznego. Dzieje się tak choćby ze względu na to, że nadmierna emisja dwutlenku węgla powoduje różnego rodzaju zmiany klimatyczne, które wpływają na nasze zdrowie zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Chcąc uniknąć dalszego pogłębiania się tego problemu, energetyka coraz mocniej stawia właśnie na odnawialne źródła, które pochodzą z energii słońca, wiatru czy wody. Bardzo ważne jest to, że wykorzystanie tego typu odnawialnych źródeł nie wiąże się z długotrwałym deficytem. Wszystko to sprawia, że z roku na rok różnego rodzaju technologie oparte na źródłach odnawialnych stają się coraz bardziej popularne i są coraz chętniej wykorzystywane, chociażby w ramach różnych inwestycji.

www.tbom.pl

Zjawisko potęguje fakt, że inwestowanie w odnawialne źródła energii coraz częściej jest po prostu bardzo opłacalne.

Jakie są najpopularniejsze odnawialne źródła energii?

Decydując się na skorzystanie z odnawianych źródeł energii mamy całkiem spory wybór. Warto przy tym pamiętać, że wspomniane źródła możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów – na przykład do podgrzania wody użytkowej, do ogrzewania albo do uzyskania prądu. Popularnym wyborem są pompy ciepła, które wykorzystują energię cieplną znajdującą się w powietrzu, ziemi i wodzie. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że niezbędna do pracy pompy jest również energia elektryczna, natomiast może być one pozyskiwana na przykład z energii słonecznej. W tym celu posłużyć mogą panele fotowoltaiczne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem – wcześniej na dachach wielu domów pojawiły się już kolektory słoneczne oraz panele słoneczne. Popularnym rozwiązaniem są również elektrownie wiatrowe, często wybierane nawet przez pojedyncze gospodarstwa domowe, które chcą w ten sposób pozyskać dodatkową energię na różnego rodzaju potrzeby. Oczywiście należy sobie przy tym zdawać sobie sprawę, że są to często bardzo duże inwestycje, natomiast w perspektywie czasu mogą się one okazać bardzo opłacalne. Nie można także pominąć aspektu ekologicznego, choć oczywiście nie każdego stać na stosowanie różnego rodzaju technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Niezwykle ważne jest więc, aby wytworzyć takie warunki, w których te źródła odnawialne są powszechnie dostępne, dzięki czemu każde gospodarstwo byłoby w stanie z nich korzystać.