medi media Postęp

Leczone choroby wieńcowe

https://komornikmn.pl/ komornik poznań

Choroby wieńcowe leczyć można farmakologicznie oraz niefarmakologicznie. Ta druga z metod opiera się na leczeniu poprzez zmianę trybu życia, bez zażywania leków. Zmiana stylu życia na zdrowszy pomaga nie tylko w leczeniu chorób wieńcowych, ale także łagodzi ich objawy, zmniejsza ryzyko zawału serca a także wpływa na ogólne samopoczucie i poziom życia pacjenta.

Jeżeli natomiast dla konkretnego pacjenta wybrano leczenie farmakologiczne, to także i w tym przypadku zmiana trybu życia jest zalecana, gdyż poprawia ona działanie leków. W najcięższych przypadkach chorób wieńcowych stosuje się leczenie zabiegowe. Podstawą w leczeniu niefarmakologicznym chorób wieńcowych jest zwiększenie aktywności fizycznej i prowadzenie regularnych treningów.

Konieczna jest także utrata masy ciała oraz redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej. Bierze się tutaj pod uwagę m.in.

obwód w pasie – u kobiet powinien być mniejszy niż 80 cm, u mężczyzn mniejszy niż 94 cm. Pacjent leczący chorobę wieńcową musi także rzucić palenie oraz unikać w swoim otoczeniu palaczy. Musi także regularnie poddawać się kontrolom lekarskim oraz przy systematycznie badać krew.

Leczenie chory wieńcowej, zarówno w metodzie niefarmakologicznej jak i farmakologicznej, jest też prowadzone równolegle ze zmianą diety chorego. Pacjent musi ograniczyć spożycie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, natomiast jego posiłki powinny być bogate w surowe owoce oraz warzywa. Powinien spożywać także dużo ryb oraz jak najmniej cukrów.