medi media Postęp

Transport publiczny- wady i zalety komunikacji miejskiej

Carstens i Schues Poland Sp. z o.o. adwokat prawo karne warszawa

W dużych miastach od lat ułatwia mieszkańcom życie, a w wielu małych miejscowościach jest niestety nadal nieosiągalnym marzeniem. Mowa o transporcie publicznym nazywanym również komunikacją miejską. Najczęściej zalicza się do niej tramwaje i autobusy. Pomagają przemieszczać się osobom niezmotoryzowanym z jednego końca miasta na drugi. Jednakże oprócz wielu zalet posiadają również minusy. Poddane zostały one analizie w niniejszym artykule.

Blaski i cienie transportu

Na początku wspomniano o możliwości sprawnego pokonywania kilometrów przez mieszkańców korzystających z transportu publicznego, którą możemy zaliczyć do jego zalet. Oprócz niej ogromnym plusem jest niski koszt podróży. Korzystając z komunikacji miejskiej oszczędzamy często sporo pieniędzy, które mogłyby zostać wydane na benzynę lub naprawy samochodu.

Nie musimy stać w irytujących korkach, a nasza podróż może służyć nam jako kilka minut relaksu podczas lektury książki. Ponieważ zachowanie uwagi i ostrożności nie jest wymagane od pasażerów. Z punktu widzenia zwolenników autobusów i tramwajów transport publiczny maluje się w jasnych barwach. Najczęściej wskazują oni tylko jeden duży minus, jakim jest tłok w wnętrzu wspomnianych pojazdów. Staje się on uciążliwy zwłaszcza w okresie lata. Znacznie więcej wad transportu miejskiego widzą zazwyczaj inni uczestnicy ruchu drogowego. Duże autobusy potrafią zatrzymać ruch wjeżdżając na pas, a ich wyprzedzanie bywa niebezpieczne. Motorniczy prowadzący tramwaje muszą pozostać czujni, ponieważ wielu pieszych ryzykuje życie przebiegając przez tory. W przypadku tramwajów również stanowią one zagrożenie dla zmotoryzowanych na wszelkich rondach i zakrętach.

wygrodzenia drogowe

Nie zauważone mogą doprowadzić do wypadku. Minusem transportu publicznego jest jego powolne przemieszczanie się, które w porównaniu do tempa pokonywania kilometrów przez samochód osobowy wypada kiepsko. Kierowcy autobusów i tramwajów mają obowiązek zatrzymywania na każdym przystanku, co znacznie wydłuża dotarcie do celu. Gorzej w tym zestawieniu zdecydowanie wypadają autobusy, które znajdując się na szosie wpadają w korki. W przypadku tramwaju poruszającego się po szynach opóźnienie ze względu na zakorkowane ulice jest znacznie mniejsze. Dyskusję na temat wad i zalet transportu miejskiego można toczyć długo, jednak jedno jest pewne. Bez jego obecności mimo utrudnień ruchu drogowego, wiele osób nie miałoby możliwości dotrzeć do odległych miejsc w rodzimym mieście bez prawa jazdy. Mogłoby się to przełożyć na nie podejmowanie aktywności zawodowej czy nie uczęszczanie przez dzieci do szkół i przedszkoli. Natomiast studenci przemieszczający się między wydziałami uczelni nie mieliby szansy na uzyskanie wymarzonych dyplomów nie posiadając własnych samochodów.

Trzeba przyznać, że mimo tego iż transport miejski bywa momentami irytujący jest niezbędny do normalnego funkcjonowania w dużych i średnich miastach.