medi media Postęp

Energetyka w Polsce – czy warto stawiać na źródła odnawialne?

rozcieńczalniki do farb sitodrukarki

Zmieniający się świat i przede wszystkim klimat sprawiają, że z roku na rok coraz większą uwagę przykłada się do odnawialnych źródeł energii. Czym one tak w zasadzie są? Są to takie źródła energii, których wykorzystywanie nie jest powiązane z długotrwałym deficytem. Odnawialne źródła są bowiem w stanie – jak sama ich nazwa wskazuje – odnowić się w całkiem krótkim czasie. Chodzi więc tutaj przede wszystkim o takie źródła jak:

  • energia słoneczna,
  • energia geotermalna,
  • energia wiatru,
  • energia wody.

Po części ich coraz szersze wykorzystanie wynika z faktu, że z czasem kurczą się zasoby paliw kopalnych. Bardzo duży wpływ mają tutaj też jednak aspekty ekologiczne, jako że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to nie tylko redukcja gazów cieplarnianych, ale również różnego rodzaju zanieczyszczeń, które to im współtowarzyszą. Zanieczyszczenia te na różne sposoby wpływają na nasze zdrowie, dlatego też nic dziwnego, że coraz więcej osób stawia na technologie oparte na źródłach odnawialnych. Ich wykorzystanie pozwala nam dziś nie tylko zapewnić sobie wydajne ogrzewanie czy podgrzanie wody, ale również pozyskiwanie prądu.

Nic więc dziwnego, że odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne także wśród inwestorów, chociażby przy projektowaniu domów. Energooszczędne budynki to dziś coraz częściej nie tylko odpowiednio zaprojektowane domy, które zostały zbudowane za pomocą odpowiednich materiałów, lecz także inwestycje, w których to wykorzystuje się właśnie technologie opierające się na odnawialnych źródłach energii. Jak się bowiem okazuje, choć początkowe koszty budowy takiego domu są z reguły dużo wyższe to jednak jest to bardzo dobra inwestycja, tym bardziej, że jesteśmy w stanie zredukować koszty utrzymania nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Budujesz dom? Pamiętaj o odnawialnych źródłach energii!

Istnieje wiele różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii, dlatego też dobrze jest się zastanowić nad tym, co tak w zasadzie wybrać. Jedną z ciekawych opcji mogą być kotły grzewcze na biomasę, choć coraz więcej osób widzi jeszcze lepszą alternatywą, czyli pompy ciepła. Tego typu urządzenia w dużej mierze wykorzystują bowiem energię cieplną pochodzącą z ziemi, powietrza i wody – niezbędna do pracy jest jej też energia elektryczna, choć może być ona wytwarzana na przykład z energii słonecznej, dzięki czemu pompa będzie w pełni ekologicznym rozwiązaniem. Popularne stają się także kolektory słoneczne, panele słoneczne czy wreszcie panele fotowoltaiczne. Rozwój technologii sprawia, że coraz więcej osób zaczyna interesować się odnawialnymi źródłami energii – niektórzy głównie ze względów ekologicznych, inni widzą w tym szansę na spore oszczędności.

Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji i warunków, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że warto jest inwestować w odnawialne źródła energii, tym bardziej, że w dłuższej perspektywie to właśnie one mają stanowić podstawę miksu energetycznego.